Yazılımcı Olmak İçin Çok Bilgi Mi Gerekir?

Bu yazımda bir konu hakkındaki görüşümü paylaşacağım . konumuz basit ” Yazılımcı Olmak için Çok bilgimi Gerekiyor ? ”  yani yazılımcı olmak için çok bilmek mi gerekli ? onlarca fonksiyonu metodu sınıfı  vs.. bilmek mi gerekir  ? bence gerekmez. yani gerekir aslında bilmek + avantaj dır ama yazılımcı olmak için illah her şey’i bilmek gerekmez. mağlum devir internet devri ( zaten böyle olmasa yazılımcı ne bilmez’diniz ) hiç bir şekilde kod bilginiz yoksa o hazır paylaşılan kodlara baktığınız zaman muhtemelen Off bune ya   – Amma Çok Kod var – Oha Onlarca Satır  gibi tepkiler vermeniz normal. ama emin olun yazılımcı olmak için onların hepsini bilmenize gerek yok sadece Neyi Nerede Nasıl Kullanacağınızı  bilmeniz yeterli. malum bir dünya kaynak mevcut örnek veriyorum PHP ile 2 Sayıyı Toplama  uygulaması yapacağız hiç bir bilgimiz yok aç kardeşim Google ‘yi yaz PHP ile 2 Sayıyı Toplama ”  en az yarım milyon sonuç çıkmazsa blog’u kapatıp giderim kesin net söylüyorum 🙂  ( çaktırmayın yazıyı yazarken arattım 14.5 milyon sonuç çıktı ondan böyle diyorum )  aslında yazılım dünyasına bakarsanız yazılımcıların coğu hatta açıkça söylüyorum hepsi  herşeyi bilmez !  bilemez zaten milyonlarca yeni şey çıkıyor hepsini bilsek zaten atomu bile elimizle parçalarız. hmm ozaman bu işte demek’ki her şey’i bilmemize gerek yok önce bunu anlamış olduk.

Peki ben nasıl yazılımcı olacağım kardeşim ? 

Aslında cevap basit. bir yazılımcı Algoritma kura bilmeli. peki nedir bu ? kısaca özetliyecek olursak Nasıl Calışacağını çöze bilmeli yukarıda örnek verdik 2 sayıyı toplama . hadi gelin bunu düşünelim . en basit halinden ;

ilk birinci sayıyı almalıyım ki ikinci sayı ile toplayayım. ardından ikinci sayıyı almalıyım aldım peki iki sayının toplamı nedir ? birinci sayı ile ikinci sayının toplamındaki çıkan sonuç öyle ise bu sonuç içinde bir şey gerekli… yani bir değişken daha. ve sonra hepsini bu yeni sonuc yerine aktarıcağım.

éé kardeşim iyi güzel böyle diyorsun hadi kurduk tamam nasıl yapacağımızı anladık ama kod olarak nasıl yapıcaz ?

éé Bunun cevabı’da açık. SORMAK  ilk olarak başlığınızı Google ‘de aratın eminim sonuç çıkacaktır. hadi anlamadınız Facebook Hesabı Olmayan kaldımı ?  muhtemelen kalmadı. ilgili guruplara girin sorun misal PHP-TR gurubu girin sorun adım kadar eminim İllah bir yorum gelecektir.  ama bu doğru demek değildir yani tam sonucu alamazsınız. zaten 2. kişide sizin kodunuzu nereden bilsinde söylesin. ama yapacağı yorum size bir fikir verir. ve siz bu fikri geliştirerek sonuca ulaşa bilirsiniz.

En Güzel Kaynaklar Nerelerdir ? 

unutmamamız gereken en önemli şey forumlarda bloglarda gruplarda cevap yazan veya yazı yazan kişilerde sizin benim gibi insan. onlarda yanlış bile bilir veya soruyu anlamaz yanlış cevap verir veya eksik cevap verir. bunlar çok normal. bundan dolayı en iyi kaynak her zaman Bir Programlama dilinin kendi sitesidir.  nerede ise her programlama dilinin dökümanı vardır. ( Olmasa bu insanlar nereden öğrenecek ? ) eğer okursanız çok detaylı olduğunu anlarsınız.

Yani bilmediğinizi araştırarak çok rahat şekilde öğrenir yine işinizi tamamlarsınız zamanla deneyim kazanır bakarsınız ki binlerce satır kod dediğiniz aslında 5 6 döngüden ve sınıftan ibaretmiş. 

Unutmayın ki yazılımcılarda insan makine değil ve hepsi anasının rahminde öğrenmedi bu işi. hepsi okudu tecrübe kazandı ve mantığı kurdu bu noktalara geldi ! 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir